Kronos Triathlon Club Splash nā€™ Dash

april 14, 2019


16+ Final

300m Swim | 2K Run


Men

  1. Solen Wood 10:16.20

  2. Diego Romero 11:20.69

  3. Martin Gajardo 12:20.37

  4. Kyle Jensen 12:56.81

  5. Steve German 14:23.69

  6. Geoffrey Foulger 14:36.92

Women

  1. Ella Hnatyshyn 11:26.64

  2. Asia Kern 11:51.65

  3. Charlotte Audra DNF

  4. Sophia Sheehan DNS


12-15 Final

200m Swim | 1,600m Run


men

  1. Damian Petrucha 9:17.80

  2. Jacob Farnsworth 9:22.00

  3. Jesse German 10:10.00

  4. Matus Kmet 14:21.20

WOMEN

  1. Ella Kern 10:11.20

  2. Payton Sheehan 10:17.10

  3. Yasmina Hammoud 10:18.40

  4. Cadence De Coene 11:34.34


10-11 Final

100m Swim | 600m Run


men

  1. Ethan Everton 5:13.13

  2. Graeme Mcilwain 5:55.70

women

  1. Heidi Albinus 5:29.40

  2. Leah Hammoud 6:21.80


Heat 1 (10/11 yrs)

100m Swim | 1K Run


men

  1. Ethan Everton 7:07.55 Q

  2. Graeme Mcilwain 7:25.48 Q

  3. Matthew Keane 7:45.67

  4. Alex Zombor 9:37.22

  5. Finlay Wagner DNS

women

  1. Heidi Albinus 7:51.52 Q

  2. Leah Hammoud 8:23.30 Q

  3. Adriana Kmet 8:24.94

  4. Lily Hardcastle 8:32.30


Heat 2 (12/13 yrs)

100m Swim | 1K Run


men

  1. Jesse German 6:24.40 Q

  2. Matus Kmet 6:51.60 Q

  3. Noell Kerschner 8:34.50

  4. Tobias Navratil 8:52.30

  5. Jonathan Talbot-Jones 9:47.60

WOmen

  1. Payton Sheehan 6:21.60 Q

  2. Yasmina Hammoud 6:49.50 Q

  3. Brooke Rosevear 6:49.55

  4. Emma Navitrilova 7:00.60

  5. Ashlynn Mack 7:21.90

  6. Serena Hammoud 7:49.80

  7. Dani Kruzick 8:14.30

  8. Frances Farrant 9:18.10

  9. Chey-Anne Wessels 9:30.50

  10. Adriane Thomson DNS


Heat 3 Youth (14/15 yrs)

100m Swim | 1K Run


men

  1. Damian Petrucha 6:07.97 Q

  2. Jacob Farnsworth 6:11.34 Q

  3. Johnny Kruzick 6:29.76

  4. Matthias Preusser 9:34.04

women

  1. Ella Kern 6:28.05 Q

  2. Cadence DeCoene 7:07.30 Q

  3. Sophie Burgess 7:07.39

  4. Kya Broderick 7:09.25

  5. Molly Krazizky 7:57.76

  6. Noam Avigdor 8:14.61

  7. Kiana Fleury 10:09.08

  8. Ashton Thomson DNS


Heat 4 Seniors (20-29 yrs) & Masters (30+)

200m Swim | 1,600m Run


men

  1. Kyle Jensen (Masters) 9:48.80 Q

  2. Steve German (Masters) 9:49.50 Q

  3. Martin Gajardo (Sr) 9:56.80 Q

  4. Geoffrey Foulger (Sr) 10:18.00 Q

  5. Mark Fardy (Sr) 12:40.00

  6. John Broderick (Masters) 15:09.40

  7. David Card (Masters) 16:50.70

  8. Ken Furdal (Masters) DNS

women

  1. Ella Hnatyshyn (Sr) 8:58.90 Q

  2. Sonia Sheehan (Masters) 12:18.40 Q

  3. Carmen Drysdale (Masters) DNS


Heat 5 Juniors (16-19 yrs)

200m Swim | 1,600m Run


men

  1. Solen Wood 8:08.65 Q

  2. Diego Romero 8:09.65 Q

  3. Finn Crowe 8:19.34

  4. Matthias Gelber 9:25.50

  5. Ethan Card DNS

women

  1. Asia Kern 9:20.37 Q

  2. Charlotte Audra 9:27.18 Q

  3. Sophia Howell 9:34.78

  4. Sophia Zombor 10:29.22

  5. Mairen Lawson 10:34.19

  6. Amanda Elford 10:40.37

  7. Kathryn Oakey-Ayroud 11:55.78

  8. Ella McManus 11:59.99

  9. Sara Bourque DNF

  10. Amelie Sherwin DNS